inspiracja waldorfska

Home / inspiracja waldorfska

Prostota, piękno, rzetelność i wszechstronność- cechy zabawki waldorfskiej.

Zabawka ma być prosta i umożliwiająca rozwój wyobraźni, a przy tym funkcjonalna i wiążąca serca. Zgodnie pedagogika R. Steinera zabawka ma być możliwie nieskomplikowana, miła i ma stanowić obiekt troski i dbałości.

Zabawki waldorfskie zawsze wykonane są z wysokiej jakości naturalnych materiałów. Celem jest kształcenie kreatywnego myślenia poprzez rozbudzanie dziecięcej fantazji. Ponadto, zabawki proste, bez zbędnych detali przekazują rzetelną informację o realnym świecie. Zabawa dla małych dzieci jest ich „pracą”, dlatego ważne jest by dostawały narzędzia umożliwiające dobre jej wykonanie.

Oprócz lalek, to drewniane klocki, garnuszki drewniane i metalowe, różne szmatki, patyczki, muszle i piórka, woreczki z grochem, kasztany, szyszki itd. dają dziecku mnóstwo pozytywnych wrażeń zmysłowych. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale i wagą, zapachem, odczuciem dotyku, temperaturą. Zawsze dają PRAWDZIWY obraz rzeczywistości. W przeciwieństwie do plastikowych zabawek, które są zawsze takie same – w dotyku, smaku, zapachu i wadze.

Główne cechy lalek Komoddo i proces ich tworzenia jest zaczerpnięty ze stylu waldorfskiego, ale dodaliśmy do niego niezbędne, z naszego punktu widzenia, modyfikacje konstrukcyjne.